Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (i nie tylko) dla kobiet w ciąży

1 1 663

Ciąża to bardzo szczególny czas w życiu kobiety, któremu towarzyszy zwykle radość, oczekiwanie, ale też niepokój, a nawet strach. Szalejące hormony, wzrost masy ciała, zbliżający się termin porodu, tysiące spraw do załatwienia… Wszystko to sprawia, że przyszłe mamy często zapominają o sobie i nie skupiają się na pielęgnacji ciała, która jest bardzo ważna – pozwala zapobiec nieprzyjemnym skutkom ciąży, np. pojawieniu się rozstępów czy wiotkiej skóry.

Zabiegi kosmetyczne w czasie ciąży

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że kobieta w ciąży wymaga nie tylko opieki ginekologa i położnej. Może również poddawać się zabiegom medycyny estetycznej, kosmetologii oraz masażom – wszystko po to, aby zadbać nie tylko o ciało, lecz także jak najlepsze samopoczucie. Oczywiście żaden z zabiegów przygotowanych specjalnie z myślą o przyszłych mamach w żaden sposób nie szkodzi rozwijającemu się dziecku.

Istnieje szereg zabiegów kosmetycznych na twarz, które mają na celu m.in. złuszczenie martwego naskórka, poprawę napięcia, wygładzenie, nawilżenie, rozświetlenie, itd. Istnieją również takie zabiegi kosmetyczne, które są łączone z relaksacyjnym masażem, aby zapewnić pielęgnację i odprężenie. Konkretną metodę dobiera lekarz specjalista, po zapoznaniu się ze stanem skóry pacjentki oraz jej oczekiwaniami.

Masaż kobiet w ciąży

Przyszłe mamy bardzo często skarżą się na bóle kręgosłupa, rąk, nóg oraz ogólną ociężałość i problemy z normalnym, codziennym funkcjonowaniem. Objawy te nasilają się wraz ze zbliżającym się terminem porodu. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ dziecko rośnie i robi się coraz większe, a tym samym mama ma do noszenia coraz większy ciężar. Stąd nasilone bóle kręgosłupa i obrzęki, szczególnie nóg. Właśnie dlatego dobrze, kiedy kobieta poddaje się masażom relaksacyjnym. Ich główne zadania to zredukowanie napięcia mięśni, pobudzenie pracy układu limfatycznego oraz poprawa mikrokrążenia. W efekcie przyszła mama jest rozluźniona i wypoczęta, co przekłada się na jej ogólną kondycję fizyczną oraz dobre samopoczucie.

Kobietom w ciąży proponuje się masaże kręgosłupa, barków i masaż limfatyczny. Wszystko odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarzy (również ginekologa prowadzącego) oraz wedle ich zaleceń.

Profilaktyka przeciw rozstępom

Prawie każdej ciąży towarzyszy szybki przyrost masy ciała, co sprzyja powstawaniu nieestetycznych blizn, czyli rozstępów. W tym przypadku bardzo ważna jest profilaktyka, która może skutecznie zapobiec powstaniu rozstępów. Najbardziej narażone obszary to: biust, brzuch, uda i pośladki. Oczywiście panie mogą stosować różne kremy na rozstępy (przeznaczone dla kobiet w ciąży!), które na pewno nie zaszkodzą, ale też nie należy spodziewać się po nich spektakularnych efektów. Najlepsze rezultaty przynoszą specjalistyczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej przygotowane z myślą o przyszłych mamach. Mogą to być, np. różnego rodzaju masaże z wykorzystaniem odpowiednich produktów.

Kinezytaping dla ciężarnych

Kinezytaping to nic innego jak naklejanie specjalistycznych plastrów na wybrane partie ciała. Nie wiąże się to z podawaniem lub przenikaniem do organizmu żadnych środków farmaceutycznych, dzięki czemu przyszłe mamy mogą być spokojne o bezpieczeństwo i zdrowie swoich nienarodzonych dzieci. Kinezytaping stosuje się na bóle kręgosłupa, obrzęki i inne ciążowe dolegliwości, ale również w celu usprawnienia mięśni brzucha.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.