Tulipany- wiosenne piękno, które sadzimy na jesieni

0 1 881

Kwiaty to jeden z ciekawszych elementów wystroju, który dodaje radości, życia, koloru. Zarówno te hodowane w domu, balkonie, jak i te w ogrodzie sprawiają, że wszystko tętni świeżością, jest ożywione. Każda pora roku niesie ze sobą możliwość hodowania innych roślin. Zbliża się jesień, pora na sadzenie cebulek niektórych kwiatów, które będą cieszyć nas wiosną. Kiedy należy je posadzić? Jak je pielęgnować, aby wyrosły na silne, piękne i zdrowe kwiaty?

Jakie cebule do sadzenia należy kupić?

Kiedy zastanawiamy się nad kupnem cebul tulipanów, powinniśmy wybrać te, które mają największy rozmiar. Są zdrowe i jędrne oraz nie są popękane ani uszkodzone. Jeśli mają jakiekolwiek plamy, czy przebarwienia, warto wybrać inne. Nie kupujemy też tych, które są zwiędnięte, usychają lub nie mają łusek okrywających. Wybieramy inne, kiedy widzimy również, że są naruszone przez szkodniki, bądź różne choroby. Wyrośnięte liście, czy widoczne, małe korzenie to także nie jest dobra oznaka.

Kiedy sadzić tulipany?

Zakupione cebule najlepiej sadzić bezpośrednio po powrocie z nimi. Nie powinno się ich zbyt długo przechowywać, ponieważ mogą wyschnąć. Jeżeli zachodzi potrzeba przechowania cebul, należy je włożyć do pojemnika, przesypujemy wszystko piaskiem, trocinami, albo suchym torfem. Umieszczamy to najlepiej w chłodnej piwnicy. Terminem sadzenia cebul tulipanów przypada na okres między 20. września, a 20. października. Sadzone są na głębokość około 2-3 wysokości cebul. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie ich w plastikowych koszyczkach, które mają ażurowe dno i ścianki, które umożliwiają odpływ nadmiaru wody.

Jak przygotować glebę do zasadzenia cebul tulipanów?
Tulipany najlepiej rozwijają się, kiedy:

  • mają dostęp do słońca
  • gleba jest żyzna i wilgotna, ale nie za bardzo zwięzła
  • ziemia jest próchniczna, ma domieszkę kompostu lub torfu
  • jej odczyn jest obojętny
  • gleba nie jest ciężka, gliniasta i podmokła
  • ziemia jest nawożona wolnodziałającym nawozem mineralnym

Zabezpieczenie tulipanów po ich posadzeniu

Jeżeli chcemy cieszyć się ładnymi sadzonkami na wiosnę, w okresie zimowym trzeba koniecznie zabezpieczyć je w odpowiedni sposób. Miejsce zasadzenia kwiatów okrywamy ściółką, korą, torfem, słoma, gałązkami sosny, bądź świerku. Dzięki temu, gleba nie przemarznie do jej głębokich partii,, a cebule nie wyschną i nie zostaną zachwaszczone. Kiedy przyjdzie wiosna, można zdjąć świerk i słomę. Korę i torf pozostawiamy nawet do lata. Zaczynające kwitnąć cebule, a także rośliny po przekwitnięciu traktujemy nawozem, o ile wcześniej nie był dodany do gleby. Przyniesie to efekt dorodnych kwiatów i dużych cebul.

Wykopywanie cebul tulipanów- tak czy nie?

Jeżeli tulipany przekwitną, należy oberwać resztki kwiatów. Podlewamy rośliny do momentu, kiedy zaczną zasychać liście. Kiedy zaschną, wykopujemy cebule. Oczyszczamy je i przesuszamy. Powinniśmy także przeglądać wykopane cebule, ażeby uniknąć tych, które zaczynają gnić, albo widać na nich ślady zgnilizny. Jeśli zostawimy cebule w ziemi, zakwitną w następnym roku. Kwiaty niestety będą z każdym rokiem coraz drobniejsze, a zagęszczenie roślin znacznie się powiększy.

Tulipany- kolorowa radość w domu i w ogrodzie

Te piękne, różnokolorowe kwiaty są jednymi z najczęściej sadzonych i hodowanych kwiatów cebulowych. Są bardzo popularne. Świetnie sprawdzają się jako ozdoba do domowego wazonu, dobrze wypadają na rabatach ogrodowych, a także są często wykorzystywane jako prezent na różne okazje w okresie wiosennym. Z wyglądu są bardzo delikatne, przez co wiosenne aranżacje nabierają lekkości i świeżości

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.