Soczewki kontaktowe a jazda samochodem

0 861

Soczewki kontaktowe nie tylko poprawiają ostrość wzroku, ale także oferują szersze pole widzenia i lepsze widzenie obwodowe w porównaniu z okularami. Z tych względów sprawdzają się wręcz idealnie w przypadku kierowców. Kiedy można prowadzić w nich samochód i na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

Dzięki wspomnianym cechom szkła kontaktowe zapewniają większy stopień bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jazda samochodem często wymaga bowiem błyskawicznej reakcji na znaki oraz działania innych uczestników ruchu, co soczewki kontaktowe umożliwiają. By móc jednak prowadzić w nich samochód, w prawie jazdy kierowcy musi widnieć odpowiedni zapis. Jaki?

W polu nr 12 dokumentu nie może zabraknąć któregoś z dwóch kodów: 01.02 lub 01.06. Pierwszy oznacza soczewki kontaktowe, drugi to okulary lub soczewki kontaktowe, przy czym kod 01.02 jest nieco problematyczny. Uprawnia bowiem do kierowania pojazdem wyłącznie w soczewkach kontaktowych. Co się stanie w sytuacji, gdy mając w prawie jazdy zapis 01.02, z pewnych względów (infekcja oka, jego podrażnienie lub przesuszenie) będziemy musieli zrezygnować ze szkieł kontaktowych na rzecz okularów? Wówczas podczas kontroli drogowej policja może nałożyć na nas mandat karny w wysokości do 500 złotych. Uznawane jest to bowiem jako poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień.

Z identycznymi konsekwencjami musimy się liczyć, jeżeli w polu nr 12 dokumentu mamy wpisany kod 01.01. Informuje on o konieczności korzystania podczas prowadzenia samochodu wyłącznie z okularów. Jeśli więc zamienimy je na soczewki kontaktowe, złamiemy prawo. Z kolei gdy jesteśmy posiadaczami starszego blankietu i w polu nr 12 wpisany został kod 01, wówczas mamy dowolność wyboru.

Jakie szkła kontaktowe wybrać?

By bezpiecznie kierować samochodem w soczewkach kontaktowych, nie potrzeba specjalnych rozwiązań. Muszą one jedynie być odpowiednio dopasowane do rodzaju wady wzroku, jaką mamy.

W ofercie salonu optycznego Trendy Opticians https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe z łatwością znajdziemy szkła kontaktowe zarówno dla krótko- i dalekowidzów, jak i osób cierpiących na astygmatyzm i prezbiopię. Nie musimy się więc obawiać, że zaburzenia widzenia przeszkodzą nam w prowadzeniu pojazdu. Pamiętajmy jednak o tym, by w prawie jazdy znalazł się właściwy zapis, zezwalający na korzystanie w trakcie jazdy ze szkieł.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.