Salsa – magia, zmysłowość, sport

0 1 263

Taniec łagodzi obyczaje, jest wspaniałą formą rozrywki, sposobem uwodzenia i rodzajem flirtu. Taniec to również aktywność fizyczna, która choć różni się od typowych dyscyplin sportowych, korzystnie wpływa na nasze ciało i umysł. Zamiast więc leniwie przeciągać się w łóżku i tkwić przed telewizorem, oglądając “Taniec z gwiazdami”, sami możemy stać się gwiazdą na parkiecie. Synergia muzyki i ruchu, umiejętność wcielenia się w rolę partnera lub partnerki, zaangażowanie pamięci i koncentracji, a nade wszystko – zabawa. Taki sport, to coś więcej niż wysiłek fizyczny; stając przed lustrem twarzą w twarz z samym sobą, mamy możliwość zmierzenia się z własnymi ograniczeniami i kompleksami, uczymy się akceptować własne ciało, siebie.

Tańce latynoamerykańskie

Obok tańców towarzyskich, które jak sugeruje nazwa, muszą odbywać się w towarzystwie partnera, tańce latynoamerykańskie możemy uskuteczniać w parze lub indywidualnie. Jest to grupa tańców, do których należą: cha-cha, pasodoble, jive, samba i salsa. Dynamika ciała i rytmiczna muzyka nie pozwalają nam stać z boku obojętnie. Głowa porusza się w rytm docierających do naszych uszu melodii, by zaraz w ruch wprawione zostały stopy. W salsie kluczową rolę odgrywa ruch bioder, ugięte kolana i zmysłowość. Tańcząc salsę w parze należy oddać prowadzenie mężczyźnie, czasem, tak jak ma to miejsce w salsie kubańskiej, prowadzenie to jest silne, w innym przypadku wystarczy ruch nadgarstka, aby zasygnalizować partnerce, jaki będzie kolejny krok lub obrót. Ona wie, w którą stronę powinna się obkręcić, gdyż robi to intuicyjnie. Dobra wiadomość dla pań jest taka, że są one zwolnione z obowiązku kierowania tańcem, bo cały ciężar spada na partnera. Wszak to mężczyzna jest dominującą osobą, której zadaniem jest umiejętne eksponowanie partnerki, niech więc prowadzi nas do tańca!

Odmiany salsy

Istnieje wiele odmian salsy, kształtowała się ona bowiem w różnych regionach. Różnice są widoczne w wyglądzie, rodzaju muzyki oraz w sposobie prowadzenia partnerki. Wśród głównych stylów salsy znalazły się:

  • salsa kubańska (casino) – wyraźna dominacja partnera, niewielka ilość obrotów, zamiana miejsc, zwykle jednak bez rozdzielania się, kluczowy jest ruch bioder, kierunek w kroku podstawowym zmienia się po trzecim uderzeniu w takcie – “na 3”,
  • salsa Rueda – to odmiana salsy cubana z udziałem grupy, odbywający się w parach, poruszających się po okręgu, nazwy figur są wykrzykiwane lub pokazywane przez osobę prowadzącą. Urozmaiceniem jest zamiana partnerów miejscami,
  • salsa liniowa – partnerka jest przeprowadzana przez partnera po linii prostej, często pojawia się podczas turniejów tanecznych, a należą do niej: salsa New York Style, Los Angeles Style i London Style.

Zaletą tańców latynoamerykańskich, zwłaszcza salsy, jest to, że możemy tańczyć ją solo. Istnieje wiele szkół oferujących kursy salsy wyłącznie dla pań, podczas których instruktorka pokazuje podstawowe kroki i ozdobniki. Okazuje się, że nie potrzebujesz partnera, aby tańczyć!

Taniec to sport, a sport – to zdrowie!

Zaletą tańców latynoamerykańskich jest to, że towarzysząca krokom muzyka szybko wpada w ucho, jest przyjemna i dynamiczna. Sam taniec działa na nas odprężająco, rozluźnia mięśnie, pozwala zrzucić nadmierne kilogramy. Dodatkowo taniec poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego i sprawia dużo przyjemności. Zapisanie się na kurs salsy w parach to nie tylko możliwość nawiązania nowych znajomości, ale również wspólnych wyjść do klubów salsy, gdzie ludzi łączy pasja. Taniec modeluje sylwetkę, rzeźbi mięśnie, a godzina spędzona na powtarzaniu kroków oraz ich synchronizacji z muzyką jest niezwykle cenna i potrafi naprawdę zmęczyć! Taniec pozwala rozwinąć siłę mięśni, zwiększa koordynację ruchów i wpływa korzystnie na wydolność organizmu. Dzięki regularnemu uczęszczaniu na zajęcia pracujemy nad właściwą postawą ciała, ćwiczymy pamięć oraz tzw. pamięć mięśniową. Salsa, jak każdy inny taniec, uczy dyscypliny i jednocześnie pokory, zwłaszcza w przypadku dzieci jego działanie i wyzwalające się podczas ruchu endorfiny mają pozytywny wpływ na ciało i duszę. Salsa jako forma zabawy, taniec jako forma sportu.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.