Moda Vintage – co to takiego?

0 830

W dzisiejszych czasach trendy dość szybko się zmieniają – co sezon możemy obserwować “modę” na coraz to nowe rozwiązania, także te, które wędrują do nas zza oceanu. W poprzednich dekadach zmiany sposobu ubierania się nie zachodziły tak szybko; również dlatego dany styl rozwijał się powoli i uzupełniał o coraz nowsze detale. Obecnie obserwować możemy rosnące zainteresowanie różnymi stylami sprzed lat. Moda Vintage, czyli inspiracje zaczerpnięte na wzór minionych epok coraz częściej zauważalna jest zarówno u młodszego, jak i nieco starszego pokolenia.

Vintage, czyli moda i nie tylko

Vintage to styl w kulturze i sztuce – w modzie zaistniał w XIX wieku. Czym dokładnie jest? Polega na noszeniu rzeczy z innej epoki, bądź stylizowaniu ich na takie, a także łączeniu różnych stylów z poprzednich dekad. Zwykle ubrania uznawane za Vintage pochodzą sprzed kilkunastu lub więcej lat, a stylizacje tego typu są wzorowane na trendach pochodzących z różnych okresów. Zarazem są to rzeczy wykonane z dobrej jakości materiałów, trwałe, mniej podatne na zniszczenia, a widoczny upływ czasu nadaje im nieco klasy i szlachetności. Vintage to przede wszystkim wyraźne zarysowanie indywidualności; styl nie stroni od ekstrawaganckich rozwiązań, szokujących i awangardowych zestawień. Doskonale nadaje się dla osób poszukujących własnej modowej drogi, znudzonych “sieciówkowymi” ciuchami bez wyrazu i jakości. Styl Vintage odnajduje również swoje miejsce w innych dziedzinach; sztuka Vintage dotyczy między innymi również projektowania wnętrz czy muzyki. Cechami charakterystycznymi wnętrz Vintage jest łączenie przeciwieństw. Styl ten można stworzyć poprzez stylizowanie nowych rzeczy na wzór poprzednich epok, wprowadzanie stylowych, starych mebli w nowoczesne wnętrze, łączenie wnętrz z historią z nowoczesnymi elementami.

Lata 70., 80., 90. – jak się wtedy nosiło?

Aby zaczerpnąć inspiracji Vintage nie wystarczy nic więcej, niż chociażby sięgnięcie pamięcią w lata dzieciństwa czy obejrzenie dobrego, starego filmu. W poprzednich latach moda była postrzegana nieco inaczej, różniły się również kanony piękna i obyczaje. Do najbardziej wyrazistych symboli modowych z poprzednich dekad zaliczyć można z pewnością między innymi mocno rozkloszowane przy nogawkach dzwony, spodnie z wysokim stanem, koszule i bluzki z bufkami, wzorzyste swetry w rozmiarze oversize czy przewiązywane w pasie, barwne sukienki. Inspiracji może być o wiele więcej, wystarczy przejrzeć stylizacje chociażby w stylach retro czy pin up. Pomysły możemy czerpać nawet z lat 20. i nie muszą one dotyczyć jedynie ubrań – fryzury, makijaż czy biżuteria to również elementy stylizacji, które ulegają przemijającej modzie.

Uzupełnij swoją garderobę

Jeżeli nie jesteś przekonana do jednego stylu i chcesz pozostać przy neutralnych stylizacjach, a Vintage to dla Ciebie głównie forma inspiracji, warto zakupić kilka podstawowych elementów ubioru. Można zaliczyć do nich jeansy dobrej jakości z wysokim stanem czy wzorzystą marynarkę i koszulę. Tego typu elementy nadadzą Twojej stylizacji nieco wyrazu i świeżości. Tymczasem zauważyć można, jak do nadchodzących trendów wkradają się elementy popularne wiele lat temu; przykładem są chociażby dzwony, które coraz częściej wybierane są zamiast popularnych rurek. Jeszcze niedawno chętnie wybierane były również długości spodni typu ⅞ czy neonowa kolorystyka.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.