Leczenie zębów w ciąży? Nie ma się czego bać!

0 642

Na hasło leczenia zębów w ciąży wiele przyszłych mam reaguje niepewnie, lękliwie. Kobietom ciężarnym wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest przeczekanie problemów stomatologicznych niż odwiedzanie dentysty, bo o ewentualnych stratach i tak przesądza natura. Niestety, jest to przeświadczenie stereotypowe, a jak to ze stereotypami bywa, również bardzo szkodliwe. Zły stan uzębienia i związane z nim choroby jamy ustnej mają negatywny wpływ na przebieg ciąży, a także zdrowie dziecka. 

Leczenie zębów w ciąży zaczyna się od bólu

Zdecydowana większość kobiet ciężarnych, które umawiają się do gabinetu dentystycznego, to tzw.  pacjentki z bólem, czyli takie, które należy przyjąć możliwie jak najszybciej. Potrzeba leczenia zębów w ciąży – mówi stomatolog z Centrum Stomatologia Borowski w Starachowicach – pojawia się najczęściej albo właśnie z powodu bólu, albo próchnicy, dobrze znanej choroby zakaźnej. W dalszej kolejności przyczyną konsultacji jest krwawienie dziąseł oraz konieczność ekstrakcji. Niestety zbyt rzadko ciężarne korzystają z zabiegów stomatologii zachowawczej, stanowiących podstawę profilaktyki. 

A przecież okres oczekiwania na dziecko to szczególny czas, kiedy w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian. I to właśnie zmiany hormonalne, immunologiczne, fizjologiczne połączone z nową dietą oraz typowymi ciążowymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego sprawiają, że kobieta staje się bardziej podatna na choroby w obrębie jamy ustnej, które mogą wpływać na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Obecnie pewnym jest, że stan uzębienia przekłada się na ogólny stan zdrowia. Wiadomo już z całą pewnością, że wysoka liczba bakterii próchnicowych u matki znacznie podnosi ryzyko próchnicy zębów mlecznych u jej dziecka, a zapalenia przyzębia (paradontoza) grożą przedwczesnym porodem i hipotrofią płodu. Ponadto pojawienie się ubytków otwiera drogę chorobotwórczym drobnoustrojom na szerzenie zakażenia. Bakterie, przedostając się do krwioobiegu, łatwo mogą zaatakować tkanki innych narządów, serce, nerki, stawy, a nawet przeniknąć do płodu, mimo istniejącej bariery łożyskowej. 

Wiedząc to wszystko, staje się jasne, jak ważne jest zadbanie o stan jamy ustnej jeszcze na etapie planowania dziecka oraz jak niezbędne jest leczenie zębów w czasie ciąży, gdy pojawia taka potrzeba. Tkliwość zęba na zmianę temperatur, ból, nadmierne krwawienie dziąseł, te i wszelkie inne objawy należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą. Bez obaw, bo współczesna stomatologia dysponuje narzędziami i metodami o wysokim stopniu bezpieczeństwa, również dla kobiet ciężarnych.

Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?

Większość metod i narzędzi, jakimi dysponuje współczesna stomatologia odznacza się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Tak więc ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podjęcia żadnego rodzaju leczenia. Jeśli pojawia się taka konieczność, u pacjentek ciężarnych wykonuje się tak samo wypełnienie ubytków, jak i leczenie kanałowe czy nawet ekstrakcję zęba.

Wiele przyszłych mam rezygnuje z zabiegu z powodu znieczulenia. Z jednej strony boją się, że środki znieczulające mogą przeniknąć do łożyska, a z drugiej nie wyobrażają sobie leczenia bez nich, więc po prostu odpuszczają, wolą przeczekać. Trzeba jednak wiedzieć, że leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem miejscowym jest w pełni bezpieczne i skuteczne. Dla pacjentek z brzuszkiem przeznaczone jest specjalne ,,czyste znieczulenie”, czyli takie, które nie zawiera substancji wywołujących obkurczenie naczyń krwionośnych. 

Częstym powodem zaniechania leczenia, przede wszystkim kanałowego leczenia zębów w ciąży, jest przekonanie o wysokiej szkodliwości promieniowania rentgenowskiego. Jednak o ile faktycznie badania RTG u ciężarnych lepiej pochopnie nie zlecać, o tyle gdy staje się ono niezbędne, może zostać jak najbardziej wykonane. Pojedyncze zdjęcie rentgenowskie zęba z pewnością nie wpłynie negatywnie na płód, tym bardziej, że dziś wiele gabinetów, w tym również starachowickie Centrum Stomatologii Borowski, jest wyposażonych w nowoczesny system radiowizjografii, bazujący na minimalnej dawce promieniowania, 9-krotnie mniejszej niż w przypadku zwykłych klisz RTG. Jeszcze lepszym rozwiązaniem dla ciężarnych kierowanych do leczenia kanałowego jest skorzystanie z mikroskopu endodontycznego, który oprócz tego, że pozwala odtworzyć i wypełnić kanały bez prześwietlenia, robi to w sposób nieporównywalnie dokładny i precyzyjny. Ale nawet bez tych innowacji, przy tradycyjnej radiografii, badanie może być przeprowadzone w bezpieczny sposób. Wystarczy, że przestrzega się ściśle określonych środków ostrożności, a więc odpowiednio dobiera moc promieniowania oraz dokładnie okrywa brzuch i tarczycę pacjentki ołowianym fartuchem. Leczenie zębów w ciąży, nawet gdy zachodzi potrzeba dokładnej diagnostyki czy znieczulenia, jest lepsze niż bagatelizowanie choroby, która rozwijając się, niesie znacznie poważniejsze konsekwencje niż wspomniane wyżej rozwiązania. 

Leczenie zębów w ciąży, nie ma się czego bać

Chociaż teoretycznie mówi się, że najlepszy moment na leczenie zębów w ciąży to drugi trymestr, tak naprawdę konsultacja stomatologiczna nie powinna czekać, zwłaszcza gdy dotyczy chorób jamy ustnej. Zakażenie bakteryjne ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się, a nieleczony stan zapalny może dotkliwie się zaogniać. I mimo tego, że w pierwszych miesiącach życia płodowego dziecko jest niezwykle delikatne, całkowicie bezbronne wobec szkodliwych czynników zewnętrznych, a w 8-9 miesiącu ciąży rośnie aktywność skurczowa macicy i związane z nią ryzyko wcześniejszego porodu, gdy w ich trakcie pojawi się ból lub jakikolwiek niepokojący sygnał, nie ma na co czekać. Po porodzie z pewnością trudno będzie wygospodarować wolną godzinkę, lecz ważniejsze jest to, że bagatelizowanie próchnicy czy choroby dziąseł może zaszkodzić i przyszłej mamie, i maluszkowi. Bo jak już zostało wspomniane, tego typu zmiany zapalne niosą duże prawdopodobieństwo powikłań. 

Wszystkie kobiety obawiające się leczenia zębów w ciążym powinny poszukać sprawdzonego gabinetu, z nowoczesnym wyposażeniem i profesjonalną opieką medyczną. Takim miejscem jest z pewnością Centrum Stomatologia Borowski w Starachowicach, w którym przyszłe mamy objęte leczeniem stomatologicznym mogą czuć się w pełni bezpieczne i zaopiekowane. Jeśli chcesz umówić się na wizytę, przejdź na stronę: https://stomatologiaborowski.pl/

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.