Kiedy należy usuwać znamiona? A może lepiej ich nie ruszać?

0 900

Większość dorosłych ludzi posiada przynajmniej kilka znamion skórnych – pieprzyków, brodawek, kaszaków. Jedne z nich pojawiły się w okresie dzieciństwa, nawet trudno dokładnie powiedzieć kiedy, po prostu są “od zawsze”. Inne zostały zauważone dopiero w okresie dojrzewania, być może dlatego, że zmieniły rozmiar lub barwę. Chociaż znamiona skórne posiada niemal każdy z nas, niewiele osób wie, że należy je bacznie obserwować, a nawet od czasu do czasu badać dermatoskopem. To najlepszy sposób, aby uchronić się przed groźnymi nowotworami. O tym jak badać i kiedy usuwać znamiona skórne zapytaliśmy dr Marię Noszczyk, dermatolog, założycielkę warszawskiej Lecznicy Melitus mieszczącej się na zielonym Żoliborzu.

Znamiona skórne. Usuwać, czy lepiej nie ruszać?

W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje silne przekonanie, że znamion skórnych lepiej nie ruszać. Wielu Polaków jest mocno utwierdzonych w tym, że pieprzyk pozostaje niegroźny, dopóki się go ”nie ruszy”. Traktowanie znamion skórnych jak puszkę Pandory ma charakter zabobonny, jest mitem, który nie ma w sobie nawet ziarnka prawdy. Dermatolodzy zgodnie podkreślają, że zmiany skórne trzeba bacznie obserwować, a w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Czas jest tu bardzo ważny, bowiem wykrycie niebezpiecznych znamion skórnych w początkowym stadium daje największe szanse terapeutyczne i najlepsze rokowania.

Ocena znamion skórnych. Samobadanie i dermatoskopia

Wstępne badanie znamion skórnych nie jest trudne i można je wykonać samodzielnie w domowym zaciszu. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się swojej skórze i odpowiedzieć na kilka pytań. Jak wyjaśnia dr Maria Noszczyk, według obecnych standardów do samobadania znamion skórnych wykorzystuje się tzw. abecadło czerniaka, czyli zestaw 5 czynników, które mogą świadczyć o wystąpieniu pewnych nieprawidłowości:

  • A, czyli asymetria – niebezpieczne są zmiany rozlane, nierównomierne;
  • B, czyli brzegi – niepokój mogą budzić plamki poszarpane, niekształtne;
  • C, czyli czerwony i czarny – te barwy powinny włączyć lampkę alarmową;
  • D, czyli duży rozmiar – znamiona skórne przekraczające 0,5 mm musi zobaczyć lekarz;
  • E, czyli ewolucja – niepokojąca może być wyraźna zmiana “pieprzyka”.

Kiedy znamię skórne jest w jakimś stopniu nieregularne, przerośnięte, zbyt ciemne, o nierównej powierzchni lub po prostu nas niepokoi, można poddać je badaniu dermatoskopem. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i krótkotrwała. Polega na ocenie zmian pod specjalnym mikroskopem, który przybliża obraz tak bardzo, że pozwala przeprowadź bardzo wnikliwą i precyzyjną analizę. Badanie dermatoskopowe znamion skórnych u osób o jasnej karnacji lub tych obficie obsianych pieprzykami, powinno być powtarzane co roku. W naszej Lecznicy Melitus udostępniamy pacjentom również wideodermatoskopię, która pozwala monitorować znamiona w sposób stały. Dzięki komputerowej diagnostyce lekarz może porównać zdjęcia zarchiwizowane z tymi aktualnymi, a na tej podstawie określić ich różnice i zadecydować o dalszym postępowaniu – mówi założycielka warszawskiej kliniki medycyny estetycznej.

Kiedy najlepiej usuwać znamiona skórne?

Wszelkie znamiona skórne najlepiej jest usuwać w okresach mało nasłonecznionych, dlatego też marzec to ostatni moment na udanie się do specjalisty. Jesień, zima, wczesna wiosna są najbezpieczniejszym czasem na wykonywanie tego typu zabiegów, ponieważ wówczas występuje na tyle słaba emisja promieniowania ultrafioletowego, która nie wpływa negatywnie proces na “gojenia się” oraz regeneracji skóry.

Jak usuwać znamiona skórne barwnikowe?

Obecnie istnieje wiele metod na usuwanie skórnych znamion barwnikowych, wybór odpowiedniej jest jednak ściśle uzależniony od indywidualnych cech pacjenta. Wśród dostępnych zabiegów jest między innymi Laser frakcyjny Co2, który emitując strumień mikroskopijnych impulsów powodujących odparowanie wody z naskórka, dzięki czemu wszelkie zmiany stopniowo zanikają. Jak wyjaśnia dr Noszczyk, jest to urządzenie pozwalające na bardzo precyzyjną korektę. Dzięki niemu można zarówno zniwelować zmiany skórne o różnej wielkości oraz głębokości. Ważnym atutem lasera frakcyjnego jest regulacja jego mocy. Ta właściwość umożliwia dostosowanie trybu pracy lasera bezpośrednio do potrzeb pacjenta. Laserowe usuwanie znamion jest nie tylko bezpieczne, ale także relatywnie mało inwazyjne – w okresie pozabiegowym można spokojnie wykonywać codzienne aktywności, oczywiście pamiętając o fotoprotekcji i odpowiedniej pielęgnacji skóry przez około 3-4 tygodnie.

Inne metody usuwania pieprzyków to na przykład elektrokoagulacja, o której więcej przeczytasz na stronie warszawskiej Kliniki Melitus https://klinikamelitus.pl/dermatologia-lecznicza/elektrokoagulacja/.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.