Jak optycznie powiększyć pomieszczenie

0 891

Mieszkając w niewielkiej kawalerce, w bloku z ograniczonym metrażem, musimy liczyć się z brakiem miejsca w pomieszczeniach. Warto wiedzieć, jak najlepiej urządzić takie wnętrze, aby je optycznie powiększyć i zwiększyć jego przestronność. Oto kilka porad dotyczących optycznego powiększenia pomieszczenia.

Postaw na jasne kolory

Dobór odpowiedniej farby do ścian to jedna z kluczowych kwestii w aranżacji mieszkania. Zależy on najczęściej od indywidualnych gustów właściciela. Warto jednak wiedzieć, jak wybór farby potrafi wpłynąć na optyczny rozmiar pomieszczenia. W małych pokojach rewelacyjny efekt dają wszelkie jasne, pastelowe barwy. Wiele osób niesłusznie obawia się zastosowania bieli. Kolor ten maksymalnie odbije każde światło, rozjaśni pokój i optycznie go powiększy. Jeżeli nie chcemy malować całego pomieszczenia na biało, możemy nałożyć go tylko na niektóre płaszczyzny, a pozostałe pokryć pastelowymi kolorami, beżem, odcieniami piasku. Dla tych, którzy mimo małego metrażu nie chcą rezygnować z intensywnych barw, poleca się ich używanie jako niewielkich akcentów.

Ważny jest także sposób rozłożenia kolorów w pomieszczeniu. Efekt optycznego powiększenia da pomalowanie sufitu na kolor o kilka tonów jaśniejszy od tego na ścianie. Prostym trikiem jest również ciemniejsza podłoga. W celu manipulowania wielkością pokoju możemy wykorzystać też sposób nałożenia farby. Ściany optycznie się wydłużą, jeżeli górna linia farby będzie się kończyć ok 10 cm pod sufitem.

Powiększająca siła luster

Nieocenionym trikiem w optycznym powiększeniu pomieszczenia są lustra. Odpowiednio ustawione dodadzą każdemu pokojowi przestrzeni. Warto je umieścić w rogach pomieszczenia i naprzeciwko wejścia, uzyskamy w ten sposób efekt głębi. Lustra odbiją również światło i rozjaśnią cały metraż. Decydujmy się na te o prostych ramach, te bogato zdobione mogłyby niepotrzebnie obciążyć pokój. Bardzo dobrym rozwiązaniem są przeszklone meble i szafy z lustrami na drzwiach.

Meble wielofunkcyjne

W małym mieszkaniu liczy się dosłownie każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Dlatego tak korzystnym rozwiązaniem są meble wielofunkcyjne, które pozwalają zaoszczędzić trochę cennego miejsca. Standardem są tutaj rozkładane narożniki, sofy, kanapy, które wieczorem mogą pełnić funkcję łóżka, zaopatrzone są dodatkowo w schowek na pościel. Nie jest to jedyne rozwiązanie. Możemy wspomnieć o pufach, w których znajdziemy miejsce na przechowywanie swoich rzeczy i drobiazgów, rozkładanych stołach, które mogą być zarówno etażerką, biurkiem i stołem jadalnym, wysuwanych fotelach, podwyższanych łóżkach z szufladą pod spodem.
Im mniej mebli, tym lepiej. Jeżeli to możliwe, zrezygnujmy z ciężkich, ciemnych regałów i szaf na rzecz tych o jasnym kolorze i lekkiej konstrukcji. Ładnie mogą prezentować się meble w stylu skandynawskim. W miarę możliwości jak najwięcej umieszczajmy w górze, na płaszczyznach ścian, naszymi sprzymierzeńcami są szafki wiszące, półki naścienne.

Odsłoń okna

Efekt optycznego powiększenia pokoju zapewnią nam również okna, najlepiej dużej wielkości, przeszklone drzwi. W ten sposób pomieszczenie nie tylko będzie się wydawało większe, nadamy mu również lekkości, pozbędziemy się wrażenia przytłoczenia i oświetlimy je. W małych pokojach należy być oszczędnym w kwestii dodatków. Zamiast zasłon o wiele lepiej sprawdzą się ładnie dobrane rolety. Jeżeli nie lubimy widoku pustych okien, wybierzmy lekkie firanki, ze zwiewnej tkaniny, najlepiej z bardzo delikatnymi i oszczędnymi wzorami.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.