Czym są prosaki i jak się ich pozbyć?

1 665

Wiele kobiet boryka się z problemem mało estetycznych, białych kropeczek na policzkach i pod oczami. Nie każda z nich wie, że mogą to być prosaki, czyli niewielkie, wręcz milimetrowe kropeczki o białej, żółtawej lub kremowej barwie, które pojawiają się na powierzchni skóry. Dowiedz się, czym są prosaki i czy można się ich w jakiś sposób pozbyć. 

Czym są prosaki?

Prosaki to bardzo małe grudki o białym, kremowym lub żółtym odcieniu. Powstają na powierzchni skóry, zazwyczaj grupowo. Najczęściej w okolicach oczu, na skroniach, czole i nosie. Jeśli są niedojrzałe, trudno je rozpoznać, lecz gdy urosną, można je wyczuć jako twarde grudki. Nie mają zapachu ani nie powodują bólu czy uczucia swędzenia. Niestety, są mało estetyczne, dlatego najlepiej się ich pozbyć.

Dlaczego powstają na skórze?

Prosaki są głównie skutkiem zapchania mieszków włosowo-łojowych przez nadmiar łoju zbierający się na twarzy. Gdy zatkane gruczoły nie mogą znaleźć ujścia, wtedy zbiera się masa rogowo-łojowa, która stanowi źródło prosaków na twarzy. Nie można wykluczyć, że przyczyną pojawiania się tych nieestetycznych grudek mogą być predyspozycje genetyczne czy też zmian hormonalnych w organizmie. Niestety, najczęstszym powodem ich powstawania jest brak odpowiedniej pielęgnacji skóry. Prosaki na twarzy pojawiają się, gdy niewłaściwie oczyszczamy skórę z nadmiaru sebum i martwych komórek naskórka. Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczanie skóry twarzy.

Usuwanie prosaków domowymi sposobami

Jednym ze sposobów na pozbycie się prosaków jest stosowanie kremów zawierających kwas glikolowy, migdałowy, AHA, PHA, BHA, głównie ze względu na ich właściwości złuszczające. Ponadto, kremy te wnikają głęboko w skórę i dzięki temu mogą zwalczyć prosaki. Aby zobaczyć jakiekolwiek rezultaty, należy przez co najmniej trzy miesiące stosować wybrane kremy. Kurację najlepiej stosować jesienią lub wczesną wiosną, gdy nie mam jeszcze silnego słońca lub mrozu. Innym rozwiązaniem mogą być również okłady z olejku herbacianego lub rycynowego. Olej herbaciany skutecznie złuszcza skórę, a olej rycynowy działa antybakteryjnie i pomaga regulować pracę gruczołów łojowych. Olejki najlepiej aplikować na wacik i przykładać do powierzchni skóry, na której znajdują się prosaki. Efekty kuracji nie są widoczne od razu. Trzeba na nie poczekać nawet miesiąc, jednak już po tygodniu można zauważyć pewną różnicę w wyglądzie skóry. 

Aby pozbyć się prosaków, można także skorzystać z sauny. Dzięki wysokiej temperaturze skóra zaczyna wydzielać pot, a wraz z nim toksyny oraz inne zanieczyszczenia. W wyniku czego gruczoły łojowe odblokowują się, a nasz organizm wydziela nadmiar sebum, który jest główną przyczyną ich powstawania. 

Usuwanie prosaków u kosmetyczki

Jeśli nie chcemy zajmować się usuwaniem prosaków w domu, zawsze możemy pójść do kosmetyczki. Najczęściej podczas takiego zabiegu kosmetyczka nakłuwa grudki igłą pod odpowiednim kątem tak, aby odblokować ujście dla łoju. Tej metody lepiej nie stosować w domu, gdyż możemy narazić się na zakażenie lub powstanie blizny. 

Inną formą usuwania prosaków jest elektrokoagulacja. Podczas tego zabiegu kosmetyczka wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu jest w stanie bezinwazyjnie usunąć wszelkie zmiany skórne, w tym prosaki. 

Możemy zdecydować się też na peeling chemiczny lub mikrodermabrazję, dzięki którym nasza skóra zostaje w odpowiedni sposób złuszczona. Kwasy stosowane podczas zabiegów i  mechaniczne złuszczanie skutkuje starciem martwej warstwy naskórka. Dodatkowo, zabiegi te opóźniają tworzenie nowych grudek. 

Jeśli podane sposoby nie przyniosły oczekiwanego rezultat, zawsze można usunąć prosaki laserowo. Jest to jednak kosztowny zabieg. Dlatego radzimy stosować go w ostateczności. 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. wodawfirmie mówi

    Ciekawie napisane. Muszę wyrazić uznanie za Twoje działania. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Po prostu super. Będę częściej zaglądał.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.