Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/kobieta-idealna.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2695 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/kobieta-idealna.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2699 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/kobieta-idealna.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3581 Protetyka stomatologiczna | Centrum Borowski Starachowice

Co zrobić, gdy nagle wypada ząb?

0 863

Nagle wypadający ząb to sytuacja, która może się wydarzyć praktycznie każdemu, niezależnie od wieku. Przyczyny mogą być bardzo różne, począwszy od urazu mechanicznego lub wypadku, poprzez skutek rozległego ubytku próchnicowego, aż po paradontozę. Czasem zdarza się również, że powstawanie braków w uzębieniu jest związane z bruksizmem, a także z istnieniem innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak chociażby cukrzyca. Ponadto, zęby wypadają też nierzadko osobom, które mają uwarunkowania genetyczne do powstawania chorób przyzębia oraz palącym papierosy, otyłym i narażonym na nadmierny stres. Co wtedy zrobić? Otóż, w przypadku utraty pojedynczego zęba, należy zgłosić się jak najszybciej do stomatologa, ponieważ może być to czynnik wywołujący rozchwianie i stratę kolejnego. A czego można się spodziewać podczas wizyty u specjalisty? Z pewnością lekarz doprowadzi w krótkim czasie do protetycznej odbudowy zęba, dzięki czemu uśmiech będzie znów idealnie się prezentować!

Protetyka stomatologiczna – istotne leczenie braków w uzębieniu

Leczenie braków w uzębieniu jest niezwykle ważne. Głównie dlatego, że związane jest z ryzykiem utraty kolejnych zębów. Ponadto, może być też sygnałem, że w jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Zdarza się, że pojedynczy wypadający ząb oznacza początek groźnej choroby przyzębia, jaką jest paradontoza. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie leczenie periodontologicznego. Nagła utrata zęba wiąże się również z dyskomfortem psychicznym i pogorszeniem prezencji, zwłaszcza jeśli dotyczy przedniego uzębienia. W przypadku tego rodzaju okoliczności doskonałym ratunkiem jest protetyka zębów. Braki można uzupełnić w ekspresowym tempie, pod warunkiem, że gabinet stomatologiczny jest wyposażony w odpowiedni, nowoczesny sprzęt. Lekarz może wtedy przygotować w krótkim czasie korony zębowe, wykonane na przykład z porcelany czy tlenku cyrkonu, co ma miejsce m.in. w starachowickim Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski. Warto przy okazji wiedzieć, że ostatnio bardzo modnym i popularnym sposobem na zniszczone uzębienie przednie są licówki na zęby, które przyklejane są na własne zęby, w celu spektakularnej poprawy ich wyglądu.

Protetyka stomatologiczna – różne metody odbudowy zęba

Odbudowa zęba może mieć różną formę, w zależności od tego czy ząb jest częściowo, czy całkowicie uszkodzony. Jeśli ząb przedni jest tylko częściowo uszkodzony, złamany lub przebarwiony, a jego kształt pozostawia wiele do życzenia, rewelacyjnym rozwiązaniem są wspomniane wcześniej licówki na zęby. Są skuteczną metodą na zamaskowanie defektów uśmiechu i pozwalają na uzyskanie satysfakcjonującej metamorfozy uzębienia. W protetyce stomatologicznej wykonywane są również korony zębowe, mosty, odbudowy zęba typu onlay, inlay, overlay oraz częściowe i całkowite protezy. Zarówno korony, jak i protezy można umieścić na implantach, najczęściej tytanowych, które pełnią funkcję korzenia. Co istotne, wszczepienie implantu związane jest z procesem osteointegracji, czyli zrośnięcia go z kością, który trwa od dwóch do sześciu miesięcy. W tym okresie pacjent ma założoną koronę lub protezę tymczasową, dzięki czemu odzyskuje komfort psychiczny i może bez kompleksów uczestniczyć w kontaktach społecznych.

Protetyka stomatologiczna – profilaktyka

Profilaktyka wobec wypadania zębów to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej. Obejmuje czyszczenie uzębienia po każdym posiłku za pomocą szczoteczki do zębów, pasty z fluorem, nici dentystycznych oraz płynu do płukania. Ponadto, skuteczne jest również regularne usuwanie kamienia nazębnego połączone z piaskowaniem i fluoryzacją zębów. Wskazane jest wykonywanie tego rodzaju pakietu zabiegów przynajmniej raz na pół roku pod okiem wykwalifikowanego stomatologa. Poza tym, dobrze unikać jedzenia słodyczy i palenia papierosów, ponieważ są to czynniki, które mają wpływ na osłabienie szkliwa zębów oraz powstawanie próchnicy. Zalecanym działaniem profilaktycznym są także kontrolne wizyty stomatologiczne, co około sześć miesięcy.

Więcej szczegółowych informacji o zabiegach stomatologicznych i protetyce zębów można zdobyć w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski w Starachowicach.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.